Porady

Rodzaje kanałów wentylacyjnych w systemach wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Do tej pory w domowej wentylacji mechanicznej z rekuperacją dominowały dwa rozwiązania - wentylacje wykonane z kanałów elastycznych oraz sztywnych. Od niedawna również coraz bardziej popularne stają się systemy wentylacyjne oparte o elastyczne kanały z tworzywa o niewielkich przekrojach, najczęściej fi75 mm. Jakie wybrać?

rekuperatory poznańKanały elastyczne izolowane (tzw. fleksy) swą popularność zawdzięczają głównie dzięki łatwemu montażowi oraz niskiej cenie całego systemu wentylacyjnego. Do głównych wad tego rozwiązania należą dość wysokie opory instalacji (spowodowane najczęściej poprzez nieprawidłowy i niechlujny montaż przez niewykwalifikowanych instalatorów) oraz brak możliwości czyszczenia kanałów. Zaletą jest bardzo dobre wygłuszenie instalacji oraz wspomniana wcześniej łatwość wykonania wentylacji i stosunkowo niska jej cena.

rekuperatory poznańKanały sztywne (tzw. spiro) najczęściej stosowane w instalacjach przemysłowych cechują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki mechaniczne, a także małymi oporami przepływu. Dodatkową zaletą jest możliwość czyszczenia kanałów, co niestety w praktyce w domowym zastosowaniu często jest trudne do wykonania. Kolanka, trójniki, kanały o małych średnicach, wystające wkręty i często brak możliwości wykonania otworów rewizyjnych w miejscach, w których kanały zostały ukryte w zabudowach powodują, że wyczyszczenie wentylacji nie jest takie proste. Do wad należy zaliczyć trudne wytłumienie takiej instalacji oraz wyższy koszt jej wykonania - materiały są stosunkowo drogie, a kanały należy dodatkowo zaizolować, co jest pracochłonne.

Często stosuje się wentylacje wykonane po części z kanałów elastycznych i kanałów sztywnych. Mądre połączenie tych dwóch systemów pozwala wykonać trwałą instalację w zachowaniu przystępnego poziomu ceny.

Od kilku lat coraz popularniejsze w budownictwie domowym stają się systemy rozdzielcze dystrybucji powietrza, w których powietrze transportowane jest elastycznymi kanałami o małych przekrojach wykonanymi z tworzywa. Kanały te dzięki małej średnicy i wysokiej wytrzymałości można zatopić w warstwie izolacji stropu lub poprowadzić w miejscach, w których wcześniej nie było takiej możliwości. Dzięki zewnętrznemu karbowi rury są elastyczne, przez co wykonanie instalacji jest bardzo prosta. W systemie tym nie występują żadne kolanka ani trójniki, a gładka powierzchnia wewnętrzna ma niskie opory przepływu powietrza. Dodatkowo jest to jedyny system wentylacyjny, który można w stu procentach wyczyścić za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu możemy być pewnym, że za kilkanaście lat taka instalacja będzie nadal spełniać swoją funkcję.

wentylacja mechanicznaSystem rozdzielczy składa się z dwóch skrzynek rozdzielczych (jedna dla nawiewu oraz jedna dla wyciągu powietrza) podłączonych do rekuperatora. Do skrzynek podłączone są kanały wentylacyjne (ich ilość zależy od zamierzonej wydajności systemu wentylacyjnego), które łączą się ze skrzynkami rozprężnymi, będącymi zakończeniami wentylacyjnymi - do nich montujemy anemostaty w pomieszczeniach. Wszystkie połączenia realizowane są w bardzo prosty i szybki sposób za pomocą uszczelki. Zalecane jest, aby jednym kanałem o średnicy fi75 mm transportować nie więcej niż 30m3/h powietrza, dlatego jeżeli chcemy wykonać instalację o maksymalnej wydajności 300m3/h, dobieramy skrzynkę rozdzielczą posiadającą dziesięć króćców podłączeniowych. Podobnie, jeżeli chcemy doprowadzić do pomieszczenia na przykład 60m3/h powietrza, wybieramy skrzynkę rozprężną z możliwością połączenia dwóch kanałów. Aby jednak dobrze zaprojektować i zbilansować taki system wentylacji, najlepiej jest się zwrócić o pomoc do instalatora wykonującego lub oferującego tego typu systemy.

Do niedawna na polskim rynku dostępne były systemy rozdzielcze oparte o kanały z tworzywa o małych przekrojach jedynie zachodnich producentów. Ich popularność była jednak mała z uwagi na bardzo drogie materiały wchodzące w skład tych systemów. Na szczęście na rynku pojawili się polscy producenci oferujący podobne rozwiązania w bardziej przystępnych cenach. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest system PE-FLEX. Charakterystyczne zielone kanały o średnicy zewnętrznej fi75 mm (wewnętrznej fi68 mm) wyróżnia wysoka elastyczność, a gładka antystatyczna powierzchnia wewnętrzna pozwala transportować powietrze z niskimi oporami, bez hałasu i efektu osiadania brudu na ściankach. Skrzynki rozdzielcze i rozprężne wykonane są ponadto z blachy nierdzewnej i posiadają regulację przepływu oraz występują w wielu wersjach, przez ich dobór jest bardzo prosty. Jedną z największych zalet opisywanego systemu PE-FLEX jest jego atrakcyjna cena, dzięki czemu wykonanie tego typu instalacji nie musi być już bardzo drogie.

Systemy rozdzielcze cechuje:

  • wysoka wytrzymałość i możliwość układania przewodów w stropach, wylewkach, pod suchymi i mokrymi tynkami,
  • niskie opory dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej kanałów oraz braku potrzeby stosowania dodatkowych kolan i trójników,
  • bardzo dobre właściwości akustyczne,
  • prosty montaż na wcisk z uszczelką bez potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi,
  • higiena - antystatyczne przewody dostępne również z dodatkami ograniczającymi rozwój grzybów i bakterii,
  • możliwość dokładnego wyczyszczenia kanałów.

Wszystko to sprawia, że systemy rozdzielcze są bardzo ciekawym rozwiązaniem i wypadają bardzo korzystnie w porównaniu do wentylacji wykonanych na kanałach elastycznych, bądź sztywnych. Prostota i o wiele szersze możliwości instalacji w zestawieniu z wysoką trwałością systemu wentylacji i możliwością jej wyczyszczenia przemawiają za stosowaniem tego typu rozwiązania w budownictwie domowym. Należy bowiem pamiętać, że efektywna wentylacja jest konieczna w każdym budynku. To od niej zależy, czy komfortowo będzie się nam przebywało w naszym własnym domu. W nowoczesnym energooszczędnym budownictwie tylko wentylacja mechaniczna z rekuperacją może zapewnić optymalną wyminę powietrza, dlatego tak samo ważne, jak wybór dobrego rekuperatora jest również zastanowienie się nad wyborem odpowiedniego systemu dystrybucji powietrza.


Polecamy:

Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperatorem)

wentylacja z odyskiem ciepłaOferujemy kompleksowe usługi instalacji systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Swoje usługi kierujemy do wszystkich Państwa, którzy pragną mieszkać w komfortowych warunkach przez cały rok, bez względu na pogodę i porę roku...

Sprzedaż materiałów instalacyjnych

wentylacja z odyskiem ciepłaPlanujesz samemu założyć wentylację w swoim domu? Potrzebujesz materiałów, porady? Zdaj się na nas. Oferujemy w atrakcyjnych cenach szeroki asortyment materiałów i akcesoriów do wykonania każdej instalacji. Doradzimy i skompletujemy gotowy zestaw do montażu...


Wentylacja mechaniczna | Rekuperatory | System PE-FLEX | Kanał wentylacyjny


POWRÓT

REKU Szymon Sierszulski | Copyright 2011


Projekt wsp�finansowany ze �rodk�w Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Spo�ecznego